Tento příspěvek se mi píše poměrně těžce, neboť jsem uživatelem téměr výhradně Apple produktů již 9 let. To co se však děje poslední roky, nechápe asi hodně lidí a já mezi ně patřím také.

Produkty Applu jsem vždy vnímal a myslím, že tak bývaly také prezentovány, jako profesionální a prémiové produkty. Na těch současných se mi však hledá obojí opravdu těžce, a spíše vidím obrat ke směru, kde Apple za Jobse nikdy být nechtěl.

Minulý rok jsem opět zakoupil Apple Macbook Pro 2017, experimentoval jsem s Linux i Windows stroji, ale nějak to nebylo úplně ono. Řekl jsem si tedy, že bych mohl opět zakoupit Macbook Pro, kde jsem v minulosti vlastnil modely 2012 a 2014 a oba jsem více méně bez problémů používal. Při nákupu jsem úmyslně volil verzi bez Touch Baru, což přináší bohužel osazení pouze dvěmi Thundebolt 3 USB-C konektory a jedním jackem. Absenci dalších konektorů jsem nesl nelibě, stejně jako záruku pouhých 12 měsíců, ale vize pozitiv z MacOS převážila.

Ze začátku se vše zdálo být v pořádku, i když mě hned praštil do očí ne moc kvalitní USB-C nabíjecí kabel. To je však něco na co jsem u Applu již zvyklý (Každý předchozí adaptér mi vydržel maximálně rok, než se kabel doslova rozpadnul), takže jsem alespoň ocenil odpojitelnost kabelu. Zničení kabelu tedy neznamená nákup celého nového adaptéru, byť za originální kabel si Apple účtuje více, než ostatní výrobci za celý adaptér i s kabelem 🙂 .

Krátce po začátku používání jsem zpozoroval dva problémy. Prvním byla nezvykle hlučná klávesnice s minimálním zdvihem. Zdvih kláves je zde tak malý, že je pro mě značně problematické na Macu psát a ani za 3/4 roku jsem si na ni zcela nezvyknul. Bohužel jak se časem začalo ukazovat, s klávesnicí se pojí také další problém a to závažnější. Díky přepracování designu klávesnice stačí i velmi malé množství prachu, nebo nečistot k jejímu poškození. Apple proto na tyto MacBooky udělal svolávací akci, kdy klávesnici v servisu mění. Mě výměna teprve čeká, jelikož se velmi často zdvojují, nebo zasekávají některé znaky. Bohužel však dle zpráv na internetu ani výměna problém neřeší a klávesnice stejně umře, a příště již zřejmě po záruce.

Dalším problémem se ukázala konstrukce USB-C portů. Již po cca měsíci v jednom portu, který používám k nabíjení začala vznikat vůle, ta se postupně zvětšovala. Zhoršení se projevovalo napřed vypadáváním kabelu, ale přerostlo do situace, kdy je poměrně problém nějaké zařízení opravdu spolehlivě připojit. Ve chvíli, kdy váš notebook disponuje pouze dvěmi porty, máte opravdu problém.

 

Teď by bylo asi fajn říct, tak chyba se může stát každému, že? Kdyby to bylo vše, tak bych se s tím možná i smířil, Mac nechal opravit a mávl nad vším rukou. Ono to ale tak úplně všechno není.

Jako další třešničku na dortu jsem dostal od Applu zprávu, že je na můj MacBook svolávací akce a doporučují neprodlené odeslání do servisu:

„Apple zjistil, že u omezeného počtu 128GB a 256GB flashových disků (SSD) 13palcového MacBooku Pro (bez Touch Baru) se vyskytuje problém, který může mít za následek ztrátu dat a selhání disku.“

Jen mezi námi, zas tak omezený počet to není, vypadá to na zhruba půlroční sérii noťasů. Také se poměrně různí informace o tom, kde problém vzniká. Apple hovoří o přehrání firmwaru, zahraniční zdroje uvádějí nutnou výměnu celé základní desky. Ještě aby ne, Pročko má již naprosto vše pájeno přímo na desce a tak problém s téměř jakoukoli součástkou znamená výměnu základní desky v ceně 2/3 celého stroje.

Legrace však pokračuje i nadále, tyto notebooky také trápí problémy s bateriemi a v mnoha případech je nutná jejich servisní výměna. Vypadá to, že mému kusu se sice tento problém vyhnul, ale představte si to. Napřed vám odejde klávescnice, necháte ji tedy vyměnit, poté obdržíte zprávu o vadné baterii a po její opravě ještě jako třešničku na dortu vás čeká oprava disku. To jsou 3 a klidně i více servisní zásahy během několika měsíců použivání. V Česku navíc počítejte na jednu opravu 2-3 týdny bez vašeho pracovního stroje. To máte v lepším případě v součtu měsíc a půl, a to jen pokud se nerozbije něco dalšího. No netrefilo by vás z toho?

Jenže to pořád nejsou všechny problémy, opravdu ne :). V rámci úspor se Apple rozhodnul v Pročkách (a nejen tam) začít osazovat velmi výrazně horší webkamery, než byly v předchozích generacích. Jejich kvalita je tak špatná, že ani za ideálních světelných podmínek není její obraz dobrý, při horším světle je to přímo katastrofa. O tomto problému můžete nalézt spoustu článků na internetu.

Další problémy typu přehřívání, které vede k dramatickému podtaktování procesoru, zamrzání celého OS, nebo artefakty na displeji detailněji rozepisotvat nebudu, možná by to vydalo na další článek.

Je to krása u notebooku s cenovkou 50 000 Kč, že? Situace mě již natolik znechutila, že buď bude noťas dobropisován, nebo po servisu prodán. Nahradí jej potom skutečný notebook s On-Site zárukou na který se budu moci zase spolehnout.

Původně jsem se chtěl ještě rozepsat o několika produktech, ale jak vidím velikost článku, raději to nechám na pokračování 🙂  Mimochodem, pokud někde naleznete opakující se mezeru, nebo znak, který jsem přehlédl, víte čím byl způsobem 😀

 

Kategorie: Blog

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *