Již dlouho poslouchám otázky přátel, proč by měli platit tisíce za licenci na Windows, když na Ebay, Aukru a podobných serverech se prodávají za desítky korun. Rozhodl jsem se proto popsat v čem je zakopaný pes, a jak tento podvod vlastně funguje.

Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že většina prodejců se snaží uživatele přesvědčit, že prodává ve skutečnosti zcela legální a pravé licence. Někteří prodejci zejména v ČR se ohánějí i rozhodnutím Evropského Soudního Dvora ohledně legálnosti prodeje použitých licencí. Takové rozhodnutí skutečně existuje, jedná se však o prodej licencí, které byly získány zcela legálně a jejich následný prodej splňoval určité podmínky, které při tomto prodeji drtivá většina prodávajících vůbec neřeší.

Někteří jsou dokonce tak odvážní, že na tyto pochybné licence s cenou v desítkách, nebo nižších stovkách korun dokonce vystavují doklady do účetnictví. Zřejmě těmto prodejcům nedochází, že tímto jednáním stojí jednou nohou v kriminále, jelikož při případném sporu budou muset dokládat původ těchto licencí. Přitom nákup od pochybných osob v zahraničí za ceny okolo 40 Kč (obvyklá cena u prodejců nelegálních licencí) může jen stěží obstát jako obrana před orgány činnými v trestním řízení.

V podobné situaci se však může ocitnout také kupující, který uveden v omyl může v dobré víře takové licence zakoupit. Domnívám se, že ani případný doklad z PayPalu, nebo dokonce faktura jako obhajoba neobstojí. Rozdíl v ceně je totiž natolik značný, že bude možné jen stěží argumentovat neznalostí a dobrými úmysly. Je to asi stejné, jako kdybyste někde uprostřed lesa koupili zcela novou Octavii místo 500 000 Kč za 5 000 Kč. Těžko pak můžete tvrdit, že Vás nemohlo napadnout, že auto bylo získáno nelegálně.

Ale tolik k mému pohledu, teď se můžeme podívat, jak takový prodej výhodné a zaručeně legální licence vypadá v praxi.

Na portále ebay jsem vybral licenci jednoho z desítek prodejců. Ceny se příliš neliší a pohybují se mezi 30 – 100 Kč za Windows 10 Pro. Ve stejném čase stojí tato licence u autorizovaného prodejce 4290 Kč, sleva je tedy neuvěřitelných 99%.

Platba byla provedena přes PayPal a během několika málo minut přichází od prodejce email.

V tomto emailu nám prodejce děkuje za zakoupení licence, a zasílá nám licenční klič na Windows 10 Pro. Tady by mohl celý náš příběh skončit s konstatováním, že jsme udělali výhodný nákup, jelikož klíč v daném okamžiku systém akceptuje a provádí online aktivaci.

Pokud se však s tímto nespokojíme a začneme pátrat, nalezneme skutečně zajímavé údaje. Nejedná se totiž v žádném případě o klíč, který by někdo prodal z důvodu nevyužití, ale jde o licenci, která je zveřejněna na internetu. Konkrétně na stránkách, které se zabývají publikací licenčních klíčů, které byly získány z hacknutých firemních účtů, vývojářských předplatných, případně zakoupeny nelegální cestou.

Jak můžeme vidět, je tento obchod velmi výhodný, avšak jen pro prodejce. Tomu stačí se pohybovat na správných serverech a fórech, kde sbírá tyto nelegálně získané licence, ty poté prodává důvěřivým uživatelům za nízké ceny, které jsou však pro něj 100% ziskem bez jakéhokoli nákladu. Uživatel sice získá licenci, která v lepším případě jde v moment nákupu aktivovat, avšak rozhodně nezískal legální produkt. Další úskalí navíc spočívá v tom, že tyto licence jsou obvykle brzy blokovány poté, co je zjištěn jejich únik, či nelegální užití. Při pokusu o přeinstalaci systému za několik měsíců je tedy velmi pravděpodobné, že proces aktivace selže a budeme nuceni zakoupit licenci novou.

Jen pro zajímavost přidám reakci tohoto prodejce na konfrontaci s tímto zjištěním.

Co se s tím dá dělat? Pokud potřebujete či chcete legální licenci, a nebyla již v ceně vašeho pc, kupte si ji u autorizovaných prodejců, nebo přímo u společnosti Microsoft. Pokud však nic takového nechcete a jde vám jen o získání v daný moment funkčního produktu, je lepší si ji opatřit sami. Vámi nalezený licenčí klíč bude velmi pravděpodobně stejně (ne)legální jako ten, který Vám někdo prodá za stovku, navíc nepodpoříte ještě financemi podvodníky.

Jak končí tento náš příběh? Celý obchod byl nahlášen portálu ebay, prodejce byl během několika hodin zabanován a platba vrácena zpět. Tento podvodník tak přišel o finance, které měl na svém PayPal účtu, který byl rovněž zablokován. Kromě toho se však nezměnilo vůbec nic.. Na internetu jsou dále nabízeny stovky nelegálních licencí, a budou tam tak dlouho, dokud budou ochotni hloupí lidé život podvodníky a zloděje..

Závěřem si dovolím upozornit, že existují také prodejci skutečně legálních druhotných licencí. Tento příspěvek má za cíl ukázat jak vypadá většina trhu s podezřele levnými licencemi nedůvěryhodných prodejců.

Kategorie: Blog

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *