CO JE FURRY

Furry, nebo furry fandom je komunita a jistá forma fantazie, která se zabývá zejména antropomorfními zvířecímí postavami, a jejich personifikací.

Tyto postavy často vycházejí z podoby zvířete, například tygr, vlk, liška, myš,.. může se však jednat i o zcela vymyšlené jinak neexistující bytosti, či jakkoli jinak upravené oproti jejich přirozené podobě. Tyto postavy mívají lidské vlastnosti, často chodí po dvou, nebo mají vzhled částečně podobný lidem, tak jak to můžeme znát například z bajek. Můžete potkat skutečně velmi různorodé bytosti a představivosti se nekladou žádné hranice, vše závisí jen na představivosti jejího autora.

Tyto bytosti jsou zpravidla podobou nějaké konkrétní osoby, která si ji vytvořila jako jakési své alter ego, pak ji označujeme jako fursonu. V rámci furry fandomu poté většina lidí vystupuje zejména prostřednictvím své fursony, která má také vlastní jméno. Není vyjimkou, že skutečná osoba, která se za fursonou vyskytuje není známa a všichni jej znají pouze prostřednictvím fursony.

FURSONA A FURSUIT

Každý furrik si vytváří svou určitou fursonu. Podoby jsou velmi různorodé a nejčastěji vznikají buď podle vkusu daného furrika, nebo podle jeho vlastností. Například může mít kočičí základ kvůli hravosti, nebo lenosti, psovítý například kvůli věrnosti a tak dále. Rozhodně to ale neplatí vždy a někdy jde jen o vzhled bez dalších souvislostí.

U představ to však nekončí a většina furriků si svoje fursony kreslí, nebo nechává kreslit. Ve furry fandomu je opravdu velké množství umělců, kteří nabízejí zakázkovou tvorbu (obvykle za nějakou finanční odměnu). Vznikají pak různé ikonky a obrázky, které zachycují nejrůznější situace jednotlivce, páru i skupin. Hodně obrázků lze najít například na serveru furaffinity

Další úrovní je pak fursuit, jedná se oblek (kostým) s podobou konkrétní fursony jejího autora. Tyto fursuity si tvoří buď furrici sami, nebo i zde existuje možnost zakázkové výroby od zkušenějších. Jejich ceny nejsou úplně nizké, ti nejlevnější začínají na částkách kolem 10 000 Kč, ale není problém přesáhnout 100 000 Kč i víc v případě zahraniční tvorby.

Fursuity jsou pak nošeny jen tak pro zábavu, nebo na nejrůznějších akcích. Může se jednat o veřejné akce jako například různé průvody, návštěvy ZOO a podobně, ale také uzavřené akce jen pro furry fandom. Mezi největší takové akce patří například Eurofurence.

Uvedený text představuje osobní názor, pocity a zkušenosti autora. Neexistuje žádná závazná definice, co musí člověk splťovat, aby se považoval za furrika, nebo mohl být součástí komunity.